yüreğinizin şiir adresi !
...ben edebiyattan ibaretim...KAFKA

Forumlar » Genel » Genel Konular » Şair Ve Yazar Ayşegül Karagöz İle Özel Röportaj

Yazar   Mesaj
Kurşunkalem Online status
№: 165  Tarih: 2021-02-13 03:25 GMT

Administrators

Ülke: Turkiye

https://huriradegazetesi.com/sair-ve-yazar-aysegul-karagoz-ile-ozel-roportaj-ay

Şair Ve Yazar Ayşegül Karagöz İle Özel Röportaj ay

T.A- Merhaba 

Öncelikle sizi tanımak isteriz.Yazar ve şair Ayşegül Aşkım Karagöz kimdir?Bize Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
A.A.K- Merhaba
Konya Bozkır'lıyım öğretmen anne ve babanın dördüncü çocuğuyum .Edebiyatla uğraşıyorum.Halen Konya'da ikamet ediyorum.Lise mezunuyum.

T.A- Medeni durumunuz ve çocuğunuz var sa çocuğunuz kaçtane?
A.A.K- Evliyim çocuğum yok.

T.A- Mesleğiniz şu an ne iş yapıyorsunuz?
A.A.K- Şair, Yazar, Gazeteci ve Radyo sunucusuyum. 

T.A- Hayvanları severmisiniz?Beslediğiniz bir hayvan var mı?
A.A.K- Hayvanları çok severim.Kedilerim ve kuşlarım var.

T.A- Şiire merakınız nasıl ve ne zaman başladı?
A.A.K- Şiire merakım aslında şöyle ben doğduğumdan beri şiir vardı .Ruhumda ilkokulda yazdığım şiirlerimi daha hala saklıyorum,aslında şiir öyle bir mucizedir ki inanıyorum evren yaratılmadan evel şiir vardı.

T.A- İlk şiirinizi ne zaman yazdınız?
A.A.K- İlk şiirimi ilkokul yıllarında Atatürk şiirini yazdım.

T.A- Şiirinizi yazarken nasıl bir ortam tercih edersiniz ?nelerden ilham alırsınız?
A.A.K- Şiirlerimi yazarken hiç belli olmuyor.İlham kaynakları bir kelime ,bir yüz ifadesi ,bir doğa olayı veya hatıralar hepsi olabiliyor.

T.A- Nasıl bir ruh halinde yazıyorsunuz?
A.A.K- Şiir yazarken oluşan ruh halim çok değişkenlik gösteriyor kiminde sonsuz bir hüzün oluşurken kiminde ise bir toplum olayına verdiğim tepkiler ruh halime yansıyor şiir bittikten sonra bir zaman sonra bu şiiri ben mi yazdım gibi hisler oluyor gülümsüyorum.

T.A- En sevdiğiniz şairler kimlerdir ?Esinlendiğiniz feyz aldığınız şairler var mı?
A.A.K- En fazla etkisinde kaldığım şairler üstadlar hepsi demeyelim çünkü hepsi ayrı ayrı o kadar çok seviyorum ki ruhumun her bir atomunda onların etkileri var, bu soruya bir cevap vermem gerekirse ilk gençlik yıllarımda Ümit Yaşar Oğuzcan etki bırakırken daha sonra daima Nazım Hikmet RAN olmuştur.Hala da öyle.

T.A- Şiirlerinizi teknik bakımından Serbest nazım mı ? Hece mi? Aruz vezini ile mi yazıyorsunuz?
A.A.K- Şiirlerimde çocukluk şiirlerimden itibaren serbest nazım kullandım fakat bir dönem piyasada çıkan Müzik Magazin Dergisi Mısraların Dili köşesinde bana teşvik vererek hece vezni veya sadece kafiyeli şiirler yazmaya hocamız Sayın Vural şahin çok etkili olmuştur.Vural Şahin hocama daima vefa borcum vardır.Daha sonra yeniden özüme dönüş yaptım.En fazla serbest nazım nazım kullanıyorum. Bazen hece vezini şiirlerim ile serbest olanları karma yaparak farklı bir güldeste oluşturduğumda oluyor.

T.A- Genelde şiirleriniz de ne türlü konu işliyorsunuz? 
A.A.K- Şiirlerimde daha çok toplumsal olayları ve kendimde dahil insan hayatına etki eden hatıraları işliyorum.

T.A- Şiir nedir?sizin için ne ifade ediyor?
A.A.K- Şiir benim için hayat nefes ruhumun rahatlama seansları diyebilirim,terapi gibi.Ayrıca şiir benim için bir haykırış kendimi ifade etme biçimidir.

T.A- Şairlik nasıl bir yetenektir?Şair mi doğulur sonradan şair mi olunur?
A.A.K- Şair olunmaz şair doğulur düşüncesini daha doğru buluyorum.Sonradan da oluşanlar vardır fakat çok azınlıktadır.Evet şair doğulur fakat bunu geliştirmek insana kalıyor çok okumak hep okumak tek yolu budur.
Ulu önder Atakürk'ün bir sözü şairlik ve tüm sanat dallarını ne güzel açıklıyor ne demişti hani ''Efendiler hepiniz milletvekili olabilirsiniz;bakan olabilirsiniz; hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz ;fakat sanatçı olamazsınız''.

T.A- Şiirlerinizi oluşturma kurma geliştirme süresini nasıl ayarlarsınız?
A.A.K- Şiirlerimin oluşma gelişme sürecini şiir kendi ayarlar .Her şiirde farklılık gösterendir durum .Kimi bir anda dökülürken ruhumuzdan kimi ise günler ,haftalar aylar hatâ yıllarca süren vardır.
Ben bir de notlar da alıyorum defterime aklıma aniden gelen kelimeler cümleler oluyor.Bu notlar bazen bazı şiirlerde yerine oturan taşlar oluyor çünkü şair sizseniz ruhunuzun parçaları şiirleriniz de bu gizemli kelimeleri cümleleri saklıyor. 

T.A- Sizi yazmaya iten en güçlü duygu nedir?
A.A.K- Beni şiir yazmaya iten en güçlü duygu ve duygular diyeyim en başta sevgi,hüzün ve isyandır.

T.A- Bir şair olarak hangi duygulardan besleniyorsunuz?
A.A.K- Bir şair olarak beslendiğim duygular aslında garip gelebilir de Dünya'nın oluşumu ,uzay sonsuzluğu sevgi ve hüzün.

T.A- Yayınlanmış şiir kitabınız var mı?
A.A.K- Basılmış bir şiir kitabım var.2005 yılında BAY yayınlarından çıkmıştır.Hazır dosyalarım var fakat zamanını bekliyor.
Şiir kitabı dışında 1996 dan 2004 yılına dek basılan ve yayınlanan Yağmurun Sesi adlı bir dergimiz oldu abone sistemi ile çalışıyorduk ve abone olmayanlara dahi gönderiyorduk.

T.A- Şiirlerinizden beste yapıldı mı?
A.A.K- Adanalı ünlü bestekar Muhsin Ağaoğlu tarafından o dönem yazdığım şiir ve şarkı sözlerinin çoğu bestelendi ağır Türk Sanat Musikisi olarak .

T.A- Netür müzik dinlersiniz?Söyler misiniz?Çaldığınız herhangi bir enstrüman var mı?Beğenerek dinlediğiniz bir şarkı var mı?Sizde etkisi nedir?
A.A.K- Türk Sanat Müziği dinlerim.Org çalarım.

T.A- Aldığınız ödüller ve dereceler var mı?
A.A.K- Aldığım en güzel ödül şiirlerimin okunmasıdır.BAY yayınlarından şiire hizmet ödülü.Konya'da yerel radyoda üçüncülük ödülü .

T.A- Şiir yazmak sizi mutlu ediyor mu?
A.A.K- Şiir yazmak beni inanılmaz mutlu ediyor,bir manada deşarz oluyorum ruhum dinleniyor,sanki evrenle kucaklaşıyorum.

T.A- Ailede başka yazar ve şair var mı?
A.A.K- Rahmetli babam ve annem ikisi de Eskişehir Çiftelerköy enstütüsü mezunu idiler .Yazarlık annemden müzik kabiliyetini babamdan aldım.Babam bağlama çalardı .AşıkVeysel cuma günleri gelir mızrap dersleri verirmiş.Annemin yarım kalmış bir romanı var onu bitirmeyi düşünüyorum.

T.A- Mahlas kullanıyor musunuz bu mahlası size kim verdi?
A.A.K- Mahlas olarak hep ismimdeki Aşkım bunu kullanıyorum hikayesi ilginçtir.13yaşlarındayken okuduğum romanlardan biri beni çok etkiledi orada huyu suyu şairliği herşeyi ile adeta beni anlatan roman kahramanı bir kız vardı adı aşkım ,hah dedim beni genç kafamla bu benim mahlasım budur.Ogün bugün adım şiir Dünya'sında Ayşegül Aşkım Karagöz.

T.A- Türkiye'de sizce şair ve yazarlara gereken değer veriliyor mu?
A.A.K- Türkiye'de maalesef maalesef sadece şairlere değil tüm sanat dallarındaki insanlara gereken değer verilmediği gibi itilip ezik hale getiriliyorlar.Çoğu parasız sefalet içinde hayatını noktalıyor.Kime değer veriliyor ki son dönemde insan ve diğer canlılara değer verilmiyor.
Şairler  gereksiz insan muamelesi görüyor çoğu zaman şiir karın doyurmaz şeklindeki o görüş son hızla devam ediyor oysa şair karın doyurmak için yazmıyor ki onun ruhu aç ruhunu doyuruyor kendisinin toplumun anlamadıkları budur .Düşünün zengin bir erkek veya kadın mesleği var harika yine de şiir yazıyor neden? şiir ruhunu doyuruyor ah bunu anlasalardı.

T.A- İnternette inanılmaz şiir kirliliği var .Bu konuda ne söylemek istersiniz?
A.A.K- Maalesef şiir kirliliği şu an bir yara kanıyor dediğiniz çok doğru şiir kirliliği ve özellikle her şiir yazıyorum diye ortaya çıkanın kendini şair oldum gibi his duyup öyle davranması çok üzücü şairlik o kadar zor bir makamdır ki ona ulaşmak için bir ömür bile yetmez Ben şahsen kendimi yolun başında görüyorum yazdıklarımı kendim eleştiriyorum.Okadar kötü durumdalar ki bu sözüm ona şairler şiiri kullanarak kadın avcılığına kadar işi götürenler ,şair ve yazar şeklinde kendisine kartvizit bastıran densizler dolu bunlara paye vermemek hatta şiir sitelerine kimlik onaylı girme şartı getirmek en iyisi olabilir.

T.A- Bizimle bir dörtlük şiirinizi paylaşır mısınız?
A.A.K- Oralarda yeşillenmiş gözlerin
              Ak turnanın kanadını kırmışlar
              Yere düşmüş kan kırmızı
                mavi
               Gökyüzünü kurşunlarla 
                vurmuşlar
               Sonra parçalanmış
               gözbebekleri
               İçinden binlerce ölüm almışlar

T.A- Şiir bir ilhamla mı yoksa ''Ben bugün bu konuda yazayım'' düşüncesi ile mi yazıyorsunuz?
A.A.K- Öyle bir şiir var ki
             Benliğimin içinde
             Anlatılması zor
             Hep dilimin ucunda
             -----------------------
             Öyle bir şiir var ki
             Kalemler çözemiyor
             Gözlerimin mısraları
              Şafağa çizemiyor
Şeklinde uzar gider evet hep bir şiir olacak yazamadığımız.

T.A- Okurlarınıza ve şiir yazmaya başlayan gençlerimize bir mesajınız var mı?
A.A.K- Gençlerimizi çok seviyorum herşeyi o kadar iyi çözüyorlar ki bizden daha akıllı yeni nesil hep hep böyle devam edecektir daha sonraki nesil daha da akılı olacaktır.Okuyucularıma ve şiir yazmaya başlayan hevesli gençlerimize tavsiyem hep aynı okuyun okuyun kitap gazete ne olursa okuyun.Şairlikle alakası olmayanlarda aynı tavsiyeye uysun.Lütfen toplumumuzda en büyük acılardan biri budur okuma oranı düşük kitaplık kitap doludur ama tek biri bile okunmamış kapağı dahi açılmamıştır oysa ki okumaktır insanlığı kurtaracak olan fakat genç kuşaktan umutluyum sosyal medyanında şiirde etkisi büyük oldu .İnsanlar daha fazla şiir okuyor görüyor tabi burada büyük ustalardan bahsediyorum .

T.A- Çok güzel bir röportal oldu .Sizi tanıdığımıza memnun olduk.Gazetemiz adına çok teşekkür ederiz.Size hayatta başarılar ve bol bol ilhamlar dileriz.
A.A.K- Tülay hanım gerçekten harika bir söyleşi oldu çok memnun oldum .Size ve gazete çalışanlarınıza sevgi saygı hürmet ve selamlarımla efendim Güzellikler güzel şiirler bulsun sizleri.

Röportaj:Tülay ASLAN
 Hürirade Gazetesi Yayın Koordinatörü

Наверх